دوره 5، شماره 2 - ( اسفند 1396 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abolmaali Alhosseini K, Mousazadeh Z. Provision and Standardization of Mental Health Questionnaire Based on Islamic Teachings. JRH 2018; 5 (2) :1-12
URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-440-fa.html
ابوالمعالی الحسینی خدیجه، موسی‌زاده زهره. ساخت و استانداردسازی پرسشنامه سلامت روان براساس آموزه‌های اسلامی. دین و سلامت. 1396; 5 (2) :1-12

URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-440-fa.html


دانشیار، گروه روان‌شناسی، دانشکده روان‌شناسی و علوم اجتماعی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
چکیده:   (4280 مشاهده)
سابقه و هدف: روان‌شناسان به‌طور عمده بر آثار مثبت دین در زندگی واقعی انسان اشاره کرده‌اند. در اسلام ویژگی‌های یک انسان کامل که از سلامت روان برخوردار می‌باشد، مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا هدف از پژوهش حاضر ساخت، رواسازی و اعتباریابی پرسشنامه سلامت روان براساس آموزه‌های اسلامی در دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه‌های دولتی شهر تهران در سال 1392 بود.
مواد و روش‌ها: 500 شرکت‌کننده به روش تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند و پرسشنامه‌ها‌ی سلامت روان را براساس آموزه‌های اسلامی، GHQ و SCL90 تکمیل نمودند. شایان ذکر است که پرسشنامه سلامت روان براساس آموزه‌های اسلامی در سه نسخه اجرا شد: نسخه مقدماتی (با 122 ماده)، نسخه آزمایشی (با 96 ماده) و نسخه نهایی (با 90 ماده) که پس از تحلیل نهایی 33 گویه باقی ماند.
یافته‌ها: از طریق تحلیل عاملی اکتشافی سه عامل ایمان به خدا (23 گویه)، کنترل خود (7 گویه) و تسلیم (پذیرش حق) (3 گویه) استخراج شد که سه عامل مذکور به‌ترتیب 6/32، 8/9 و 05/7 از واریانس کل آزمون را تبیین کردند. علاوه‌براین کل واریانس تبیین‌شده معادل 5/49 بود. تحلیل عاملی تأییدی نیز نشان از برازش خوب مدل با داده‌ها داشت. همچنین همبستگی این پرسشنامه با دو پرسشنامه GHQ و SCL90 معنادار بود. از سوی دیگر تفاوت بین نمره کل و عامل‌های آن در دو گروه از افراد دارای سلامت روان و بدون سلامت روان بیانگر روایی افتراقی این پرسشنامه بود. همسانی درونی کل پرسشنامه و عامل‌های مذکور به‌ترتیب معادل 932/0، 942/0، 696/0 و 628/0 بود و پایایی کل آزمون به روش بازآزمایی معادل 946/0 به‌دست آمد.
استنتاج: این پرسشنامه برای بررسی سلامت روان براساس آموزه‌های اسلامی ساخته شده است و در کنار ابزارهای تشخیصی دیگر می‌تواند سطح سلامت روان افراد را اندازه‌گیری کند. همچنین از این پرسشنامه می‌توان در فعالیت‌های پژوهشی و مشاوره‌ای استفاده کرد.
متن کامل [PDF 944 kb]   (3480 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: طب اسلامی- ایرانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دین و سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Religion and Health

Designed & Developed by : Yektaweb