دوره 10، شماره 2 - ( اسفند 1401 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 32-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
چکیده:   (756 مشاهده)
سابقه و هدف: رفتارهای پیشگیرانه مهم‌ترین راه کنترل بیماری کووید 19 است. مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط سلامت معنوی و عقاید مذهبی با عملکرد پیشگیری‌کننده از کووید 19 بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی انجام شد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع مقطعی است که روی 400 نفر از شهروندان شهر شیراز انجام شد. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌های متغیرهای دموگرافیک، الگوی اعتقاد بهداشتی، مقیاس سلامت معنوی آلیسون و مقیاس جایگاه کنترل سلامت اعتقاد به خدا استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 و آزمون‌های آماری توصیفی و تحلیلی تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافتهها: میانگین سنی افراد شرکت‌کننده در مطالعه 52/10±95/36 سال بود. آزمون ضریب همبستگی بین رفتارهای پیشگیری‌کننده از بیماری کرونا با سازه‌های مدل اعتقاد بهداشتی، سلامت معنوی و جایگاه اعتقاد به خدا در کنترل سلامت همبستگی معنی‌داری نشان داد (05/0>P). سازه‌های منافع درک‌شده، سلامت معنوی (وجودی و مذهبی)، جایگاه اعتقاد به خدا در کنترل سلامت، حساسیت درک‌شده و خودکارآمدی قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده رفتار بودند (05/0>P). در تحلیل رگرسیونی، متغیرهای بررسی‌شده 6/64 درصد از واریانس رفتارهای پیشگیری‌کننده از کووید 19 را پیشگویی کردند.
استنتاج: نتایج این مطالعه ارتباط بین سلامت معنوی و عقاید مذهبی را با رفتارهای پیشگیری‌کننده از کووید 19 بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی نشان می‌دهد. در انجام مداخله آموزشی، برای پیشگیری از بیماری کووید 19 از مدل اعتقاد بهداشتی، سلامت معنوی و عقاید مذهبی افراد استفاده شد.


متن کامل [PDF 1006 kb]   (173 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: آموزش بهداشت

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.