دوره 5، شماره 1 - ( شهریور 1396 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 32-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Iranmehr A, Kadkani H. The Effectiveness of Religious-cognitive Training Based on Quran Verses on Reducing Pensioners’ Anxiety and Hopelessness . JRH. 2017; 5 (1) :32-39
URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-402-fa.html
ایرانمهر عبداله، کدکنی هاشم. اثربخشی آموزش شناختی- مذهبی، مبتنی بر آیات قرآن بـر اضطراب و ناامیدی بازنشستگان. دین و سلامت. 1396; 5 (1) :32-39

URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-402-fa.html


گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام، تربت جام، ایران
چکیده:   (2050 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف: ازجمله اهداف روانشناسی در عصر حاضر، مقابله با اضطراب و ناامیدی و بررسی نقش معنویات در بهبود امید به زندگی و کاهش اضطراب است؛ بنابراین پژوهش حاضر با هدف اثربخشی آموزش شناختی- مذهبی مبتنی بر آیات قرآن بـر اضطراب و ناامیدی بازنشستگان ارتش در شهرستان تربت جام انجام شد.
مواد و روش‌ها: روش این پژوهش نیمه‌آزمایشی با استفاده از پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل 102 نفر از بازنشستگان ارتشی شهر تربت جام بود که به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابتدا خرده مقیاس‌های اضطراب و ناامیدی از پرشسنامه بحران هویت (Identity Crisis Questionnaire: ICQ) توسط شرکتکنندگان تکمیل گردید. سپس تعداد 40 نفر به‌عنوان حجم نمونه که بالاترین نمرات را در خرده مقیاس‌های اضطراب و ناامیدی کسب کرده بودند، انتخاب و به روش تصادفی ساده به دو گروه 20 نفری (آزمایش و کنترل) تقسیم شدند. سپس برای گروه آزمایش، 10 جلسه 90 دقیقه‌ای آموزش شناختی- مذهبی مبتنی بر آیات قرآن برگزار گردید و پس از اتمام جلسات آموزشی، از هر دو گروه پس‌آزمون گرفته شد. گفتنی است تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار 20 SPSS و آزمون تحلیل کوواریانس صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که فرضیه پژوهش مورد تأیید قرار گرفته و آموزش شناختی- مذهبی مبتنی بر آیات قرآن بر اضطراب و ناامیدی بازنشستگان تأثیرگذار بوده است.
استنتاج: با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش، آموزش شناختی- مذهبی مبتنی بر آیات قرآن (آیات مربوط به هدف و معنایابی زندگی) در بازنشستگان گروه آزمایش، برای افزایش امیدواری و کاهش اضطراب نقش مثبتی داشته است.
متن کامل [PDF 657 kb]   (892 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: طب اسلامی- ایرانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دین و سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Religion and Health

Designed & Developed by : Yektaweb