دوره 8، شماره 1 - ( شهریور 1399 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 29-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghajani M J, Mosavi S S, Akbari B, Aboalghasimi S. Relation of Attachment to God and Psychological Hardiness with death anxiety of Retired Elderly Men. JRH 2020; 8 (1) :19-29
URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-789-fa.html
آقاجانی محمدجواد، موسوی سیده سمیه، اکبری بهمن، ابوالقاسمی شهنام. ارتباط دل‌بستگی به خداوند و سرسختی روان‌شناختی با اضطراب مرگ در مردان سالمند بازنشسته. دین و سلامت. 1399; 8 (1) :19-29

URL: http://jrh.mazums.ac.ir/article-1-789-fa.html


گروه روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران
چکیده:   (1754 مشاهده)
سابقه و هدف: سالمندی دوره حساسی از زندگی است و توجه به مسائل و نیازهای این مرحله از دغدغه‌های اجتماعی محسوب می‌شود. بر این اساس، پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه بین دل‌بستگی به خداوند و سرسختی روان‌شناختی با اضطراب مرگ در مردان سالمند بازنشسته انجام شد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی-همبستگی است که سال 97 در شهر رودسر انجام شده است. جامعه پژوهش شامل 165 مرد سالمند بود که با کمک جدول مورگان، 88 نفر از آنان انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسش‌نامه‌های جمعیت‌شناختی، دل‌بستگی به خداوند بک و مک‌دونالد (BMSGQ: Beck and McDonald’s Attachment to God Questionnaire)، سرسختی روان‌شناختی اهواز (AHQ: Ahvaz Hardiness Questionnaire) و اضطراب مرگ تمپلر (TDA: Templer Death Anxiety) گردآوری و با استفاده از شیوه‌های آماری رگرسیون چندمتغیری و همبستگی پیرسون تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد بین اضطراب مرگ با دل‌بستگی به خداوند در سطح 0/463- و مؤلفه‌های آن شامل رابطه با خداوند، توکل به خداوند، اعتماد به خداوند و توجه به خداوند ارتباط منفی معنادار وجود دارد. همچنین بین اضطراب مرگ با سرسختی روان‌شناختی در سطح 0/329- ارتباط منفی معنادار وجود دارد.
استنتاج: نتایج این پژوهش نشان داد بین دل‌بستگی به خداوند و سرسختی روان‌شناختی با اضطراب مرگ در مردان سالمند بازنشسته ارتباط منفی معناداری وجود دارد. با توجه به ارتباط معنادار دل‌بستگی به خداوند و سرسختی روان‌شناختی با اضطراب مرگ، پیشنهاد می‌شود به‌منظور بهبود بهداشت روانی سالمندان، برای ارتقای باورهای معنوی و افزایش توان مقاومت آن‌ها برنامه‌ریزی شود.
 
متن کامل [PDF 958 kb]   (1247 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: روان شناسی اسلامی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دین و سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Religion and Health

Designed & Developed by : Yektaweb