دوره 8، شماره 1 - ( شهریور 1399 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 10-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار، گروه معارف اسلامی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران.
چکیده:   (2228 مشاهده)
سابقه و هدف: اجرای مقررات پوشش و رفتار اسلامی در دانشگاه بخشی از آداب معاشرت اسلامی است که شکل و محتوای فرهنگی جامعه اسلامی را نشان می‌دهد. این پژوهش میزان آگاهی استادان از مقررات مذکور در دانشگاه، نقاط ضعف و قوت آن و اجرای موفقیت‌آمیز این مقررات از دیدگاه استادان دانشگاه علوم پزشکی مازندران را بررسی کرده است.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع مقطعی-توصیفی بود. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک و 33 سؤال اصلی در رابطه با موضوع تحقیق استفاده شد. بدین منظور 68 نفر از استادان از تمام دانشکدهها انتخاب شدند. دادههای جمع‌آوری‌شده با استفاده از آزمون‌های آماری استنباطی شامل من‌ویتنی، کروسکال‌والیس و ضریب همبستگی اسپیرمن با نرم‌افزار SPSS نسخه 20 تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان می‌دهد 72/1 درصد از استادان از مقررات پوشش و رفتار آگاهی داشتند؛ 55/9 درصد از استادان اظهار داشتند که مقررات مذکور به نحو مطلوب به آنان اطلاع‌رسانی نشده است؛ همچنین 48/5 درصد از استادان مقررات را اجرا می‌کردند و موفقبودن اجرای مقررات کنونی را 17/2درصد زیاد، 46/6 درصد متوسط، 31 درصد کم و 5/2 درصد خیلی کم می‌دانستند.
استنتاج: بیشتر استادان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به اجرای پوشش و رفتار اسلامی و اهتمام به قوانین و ارزش‌ها در دانشگاه با توجه به حفظ مصالح و دفع آسیب‌ها، همراه با به‌کارگیری سیاست‌های آگاه‌سازی و تشویقی نظر مثبت داشتند.
متن کامل [PDF 845 kb]   (1559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: اخلاق پزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.