دوره 8، شماره 2 - ( اسفند 1399 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 27-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دکترای پرستاری، عضو هیئت‌علمی دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
چکیده:   (1446 مشاهده)
سابقه و هدف: تشکیل سنگ‌های ادراری سومین بیماری شایع دستگاه تناسلی پس از عفونت‌های ادراری و بیماری‌های پروستات است. سنگ‌شکنی برون‌اندامی (ESWL) متداول‌ترین روش درمان برای بیش از نیمی از سنگ‌های کلیوی است. با وجود استفاده از روش‌های دارویی برای کاهش درد در بیماران تحت سنگ‌شکنی، بیماران مجبور به تحمل درد حین پروسه سنگ‌شکنی هستند. هدف این مطالعه، بررسی تأثیر دعا بر کاهش درد بیماران حین عمل بود.
مواد و روش‌ها: این مطالعه نوعی کارآزمایی بالینی است که در سال 1397 روی120 بیمار مراجعه‌کننده به بیمارستان آیت‌الله کاشانی شهرکرد برای عمل سنگ‌شکنی برون‌اندامی انجام شد. بیماران با روش در دسترس و تخصیص تصادفی به دو گروه آزمون و کنترل تقسیم شدند. گروه آزمون علاوه بر مراقبت روتین، حین عمل دعای «الهم صل علی محمد و آل محمد» را تکرار کردند و گروه کنترل تنها مراقبت روتین دریافت کردند. میزان درد بیمار بر اساس پرسش‌نامه مک‌گیل اندازه‌گیری شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از نرم‌افزار SPSS 20، آمار توصیفی و آزمون تی تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: تغییرات درد در گروه دعادرمانی 13/10± 10/11- و در گروه کنترل 67/8± 85/1- بود که با توجه به نتیجه آزمون توکی بین دو گروه از نظر تغییرات درد تفاوت معنادار وجود داشت (001/0P=). (01/0P=).
استنتاج: این مطالعه نشان داد دعادرمانی باعث کاهش درد بیماران حین سنگ‌شکنی برون‌اندامی شده است
واژه‌های کلیدی: درد، دعا، سنگ‌شکنی برون‌اندامی
متن کامل [PDF 697 kb]   (1065 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.