دوره 10، شماره 1 - ( شهریور 1401 )                   جلد 10 شماره 1 صفحات 30-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
چکیده:   (496 مشاهده)
سابقه و هدف: معنویت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی از عوامل مؤثر بر بهداشت جوامع هستند. پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط معنویت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی با تبعیت از دستورالعمل‌های بهداشتی در دوره ایپدمی کرونا انجام شد.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش حاضر توصیفی-مقطعی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمام افراد 15 تا 64 ساله ایرانی در سال 1399 بود. 421 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار اندازه‌گیری، پرسش‌نامه معنویت پارسیان و دونینیگ (2009)، پرسش‌نامه مسئولیت‌پذیری اجتماعی اسکایت (2004) و پرسش‌نامه محقق‌ساخته تبعیت از دستورالعمل‌های بهداشتی بود. داده‌ها با نرم‌افزار SPSS نسخه 16 و آزمون‌های آماری ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون گام‌به‌گام تجزیه‌‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون نشان داد بین معنویت (320/0=r، 000/0=P) و مسئولیت اجتماعی (226/0= r، 000/0=P) با تبعیت از دستورالعمل‌های بهداشتی ارتباط معناداری وجود دارد. نتایج آزمون تحلیل رگرسیون نیز مبین آن بود که معنویت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی 14 درصد از تغییرات متغیر ملاک تبعیت از دستورالعمل‌های بهداشتی را پیش‌بینی می‌کنند.
استنتاج: ازآنجاکه معنویت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی قابل آموزش هستند، به سیاست‌گذاران سلامت و متولیان آموزش عمومی توصیه می‌شود برای افزایش تبعیت از دستورالعمل‌های بهداشتی در دوره همه‌گیری ویروس کرونا، این متغیرها را در کانون توجه قرار دهند.
متن کامل [PDF 844 kb]   (227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.