دوره 1، شماره 1 - ( اسفند 1392 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 19-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9049 مشاهده)

  زیتون یکی از معدود گیاهانی است که در تعالیم دینی جایگاه ویژه‌ای دارد، قرآن بارها به‌صراحت از آن یادکرده و روایات متعددی مصرف آن را مورد تأکید قرار داده است. این گیاه یکی از گیاهان بومی در سواحل مدیترانه به شمار می‌آید که به دلیل مصرف بالای آن به نمادی برای کشورهای این مناطق تبدیل‌شده است. با توجه به اثرات مفید این گیاه بر سلامتی ، این مطالعه مروری سعی دارد تا با ارزیابی اثرات شناخته‌شده زیتون، راز تأکید قرآن و روایات اسلامی بر مصرف آن را بررسی نماید .

  این پژوهش از نوع مطالعه مروری بوده که با توجه به هدف تحقیق ، اطلاعات لازم از منابع مختلف به‌ویژه منابع تفسیری، بانک‌های اطلاعاتی نظیر ISI ، PubMed ، Scopus Google scholar ، ISC و SID بر اساس کلیدواژه‌ها استخراج گردید. آنگاه اطلاعات به‌دست‌آمده دسته‌بندی و مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.

  تحقیقات نشان‌دهنده تأثیرات حفاظتی ترکیبات مختلف زیتون در جلوگیری و یا کاهش اثرات مضر فرایندهای اکسیداتیو در بدن می‌باشد. این یافته‌ها مؤید کاهش معنی‌دار انواع بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها در افرادی می‌باشد که زیتون بخشی از رژیم غذایی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

  ترکیبات روغن زیتون اثرات سودمندی بر روی پیشگیری و بهبود بیماری‌های مختلف دارد و کاهش معنی‌دار میزان مبتلایان به بیماری‌های مختلف در جمعیت مدیترانه‌ای به دلیل وجود این ترکیبات در روغن زیتون بوده است. شاید این یافته‌های اندک نمونه‌ای از گنجینه‌ی بی‌انتهایی باشد که در قرآن کریم و روایات اسلامی نهفته است و تنها افزایش علم و آگاهی بشر می‌تواند رمزگشای آن‌ها باشد.

متن کامل [PDF 799 kb]   (2748 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۸/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۸/۱۵