دوره 1، شماره 1 - ( اسفند 1392 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 58-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (28267 مشاهده)

  حجامت یکی از روش‌های درمانی طب سنتی برای بازگرداندن واحیا "تعادل" در ارگانیسم است. سابقه استفاده از انواع روش‌های درمانی حجامت به هزاران سال قبل می‌رسد.تداوم کاربرد این روش بیشتر با تکیه بر تجربیات گذشتگان و توصیه‌های بزرگان دینی استوار بوده و هدف این مقاله بررسی نقش حجامت در سیستم ایمنی بدن است.

  مطالعه حاضر مروری و به روش تحلیلی و مفهومی انجام شده است. بر اساس هدف تحقیق، اطلاعات لازم از منابع علمی و دینی جمع آوری همچنین با استفاده از کلید واژه‌های مناسب جستجوی مبسوطی در بانک‌های اطلاعاتی انجام شده و سپس اطلاعات به دست آمده دسته بندی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  در سالیان اخیر نگرش جدیدی به حجامت در سیستم سلامت بهداشت فردی و اهمیت بالینی آن به وجود آمده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجامت به عنوان یک درمان سنتی و غیر شیمیایی، در تنظیم سیستم ایمنی، کنترل فرآیندهای التهابی وتاثیر بر عملکرد سلول‌های التهابی نقش انکارناپذیری دارد.

  با توجه به مطالعات انجام شده حجامت را می‌توان به عنوان یک عامل تنظیم کننده سیستم ایمنی تلقی نمود ولی شواهد تجربی بیشتری نیاز است تا تاثیر حجامت را بر کم وکیف پاسخهای ایمنی روشن تر سازد.

متن کامل [PDF 492 kb]   (5500 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: ايمونولوژي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۲/۸/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۸/۱۵