دوره 3، شماره 2 - ( اسفند 1394 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 29-40 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد علوم قرآن
چکیده:   (3036 مشاهده)

یکی از اعجاز قرآن کریم که در آیه 23 الی 26 سوره مریم به عنوان یک حقیقت علمی مطرح شده، تأثیر رطب بر زایمان است. رطب میوه ای با اثرات فراوان و ترکیبات فعال می باشد که در موضوع زایمان حضرت مریم (ع) به آن اشاره شده است. این مقاله سعی دارد تا با ارزیابی اثرات شناخته شده ی رطب، راز تأکید قرآن و روایات اسامی را بر زایمان واکاوی نماید.

این پژوهش نوعی مطالعه مروری بوده که با توجه به هدف تحقیق، اطلاعات لازم از منابع مختلف به ویژه قرآن کریم، تفاسیر قرآن، احادیث، روایات اسامی و بانک های اطلاعاتی نظیر ISI، Pubmed، Scopus، Google Scholar، ISC و SID براساس کلید واژه ها از جمله: رطب، خرما، زایمان و سوره مریم؛ استخراج گردید. سپس اطلاعات به دست آمده دسته بندی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد که عاوه بر قرآن، احادیث متعددی بر مصرف رطب در زایمان تأکید دارند. خرما تغذیه سالم در دوران بارداری و  سپس بعد از زایمان بوده که سبب تقویت عضات رحم و کاهش خونریزی بعد از زایمان می گردد و همچنین در دوره شیردهی، عاوه بر رشد کافی و ایجاد ذخایر غذایی در فرزند، باعث تشکیل ذخایر مواد مغذی در بدن مادر می‌شود.

متن کامل [PDF 614 kb]   (7307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي - مقاله اصیل | موضوع مقاله: علوم و معارف اسلامی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۲/۲۶